A kezdeményezést azt követően jelentették be, hogy a Velencei Bizottság pénteken elfogadta jelentését a román igazságszolgáltatás működését szabályozó, a napokban hatályba lépett reformcsomaggal kapcsolatban és állásfoglalást tett közzé a bukaresti parlament által megszavazott, kihirdetésre váró büntetőjogi módosításokról. Az Európa Tanács alkotmányjogi kérdésekkel foglalkozó szakértői testülete mindkét állásfoglalásában bírálta a bukaresti vezetést.
Iohannis már pénteken felszólította a bukaresti szociálliberális kormánytöbbséget, hogy a Velencei Bizottság jelentését figyelembe véve módosítsa az igazságügyi törvényeket. A jobboldali elnök szerint a szakértői testület állásfoglalása is igazolja, hogy a bukaresti büntetőjogi reform a jogállamiságot veszélyezteti és gyengíti a korrupció elleni küzdelmet.
Az elnök szerda délutánra, parlamenti súlyuk sorrendjében hívta konzultációra a pártok legfeljebb öttagú küldöttségeit. Hasonló egyeztetésekre főleg a kormányalakítási tárgyalások időszakában szokta meghívni a román államfő a pártokat. Iohannis azonban más - általa fontosnak ítélt - ügyekben is többször összehívott "tematikus" konzultációt, például 2015-ben, amikor a védelmi költségvetés növeléséről sikerült kialakítania konszenzust a pártok között.
Az igazságszolgáltatás témája azonban élesen megosztja a román politikusokat: míg a kormányoldal az ártatlanság vélelmének helyreállítására hivatkozva akar gátat szabni az ügyészségi "túlkapásoknak", a jobboldali államfő és az ellenzék azt állítja, hogy a kormánykoalíció a korrupció ellenes harc akadályozásával megvádolt politikusait akarja megmenteni a felelősségre vonástól. A Velencei Bizottság szerint aggodalomra ad okot a tervezett román büntetőjogi reform számos eleme, a javasolt módosítások gyengítik a korrupció, az erőszakos bűncselekmények és a szervezett bűnözés elleni küzdelem hatékonyságát.